Zakończenie bloga na WP

Kwiecień był ostatnim miesiącem, kiedy prowadziłem bloga na WordPress-ie. Muszę przyznać, że było to ciekawe doświadczenie. WordPress jest niesamowitym kombajnem z ogromną liczbę wtyczek, dzięki którym można z niego zrobić dowolne narzędzie internetowe.
Niestety każda wtyczka to inny wszechświat ..., nie gwarantuje, że po jej wgraniu strona będzie poprawnie działała lub będzie działała w ogóle. Tak też się stało w kwietniu i przyznam, ze nie mam ochoty już kolejny raz przywracać WP do życia (jednak go przywróciłem :D - ale już nie będzie nowych wpisów). Wracam do mojego ulubionego skryptu, który mnie jeszcze nigdy nie zawiódł a ... kilkadziesiąt stron na nim chodzi :D
Moje wrażenia z użytkowania WP z ostatnich 2 lat.

Plusy WordPress-a

WordPress ma naprawdę dużo plusów. Podstawowy jest ten, że osoba bez żadnej wiedzy informatycznej jest w stanie uruchomić go na wykupionym serwerze z dostępem do bazy danych. Instalacja WP jest intuicyjna, o postępach jesteśmy informowani komunikatami.
Tworzenie treści - jest tutaj naprawdę hitem, chyba najmocniejsza strona WP. Wprowadzanie treści pod względem SEO jest bezkonkurencyjne. WP informuje o brakach, wymaganiach aby artykuł był dobrze notowany w wyszukiwarkach.
Wtyczki - ogrom wtyczek jest zarówno mocną jak i słaba stroną WP. Wiele wtyczek zachęca do eksperymentów, niestety większość z nich po prostu ze sobą nie współpracuje. Niekiedy kończy się to wysypaniem systemu. Co dla osoby nie obytej z programowaniem może być problemem nie do przeskoczenia.
Samodzielność - zdecydowanie odradzam korzystanie z WP osobie, która nie ma dostępu do pomocy programisty znającego WP. Wcześniej czy później WP "się wysypie", szczególnie gdy będziemy od czasu do czasu wgrywali wtyczki czy aktualizacje.
Obsługa WP - korzystanie z samego systemu jest dość intuicyjne, przygotowane dla laika, trudno się pomylić czy zagubić. Aczkolwiek ogrom możliwości trochę przytłacza, szczególnie początkujących
SEO - oceniam na doskonały plus :D. Obsługa metadanych, portali społecznościowych, sugestie podczas tworzenia zawartości - są bardzo dopracowane.

Minusy WordPressa

Niestety to co jest plusem WP jest niekiedy jego minusem.
Ogrom możliwości sprawia, że możemy się ww nich zagubić. Niespójne ze sobą wtyczki mogą "wywalić system". Nadto niezgodność wtyczek z aktualną wersją systemu też jest zagrożeniem dla jego stabilności.
Obciążenie serwera - jest to nie budzący wątpliwości minus, niestety WP zżera zasoby serwera jak mało który CMS.
Bezpieczeństwo - niestety wiele się pisze o lukach bezpieczeństwa w systemie a jeszcze więcej we wtyczkach. Niestety może nas spotkać przykra niespodzianka z tej strony.

Podsumowanie

WordPress jako system do prowadzenia bloga, dla osoby nieobytej z programowaniem ale też nie eksperymentującej wydaje się być OK.
Dla osób szukających bardziej CMS - wydaje się trochę za toporny i niepewny.
Dla prowadzących biznes - raczej odradzam: zbyt duże ryzyko awarii.

Stara wersja bloga na wordpress-ie