Zadowoleni z życia lepiej pracują
Dotychczas nie badano wpływu dobrego samopoczucia psychicznego na ogólny stan zdrowia a tym bardziej wydajność i jakość pracy. Takie badania 🧐 są bardzo kłopotliwe, gdyż nie ma stuprocentowo weryfikowalnej skali, którą można się posłużyć, aby sprawdzić, czy badana osoba naprawdę jest szczęśliwa i ma dobry nastrój. Stres zostawia w organizmie ślad – np. w postaci wydzielanych hormonów takich jak kortyzol, których ilości można identyfikować badając próbki krwi. W przypadku badania poczucia zadowolenia z życia naukowcom pozostają głównie ankiety stosowane przez psychologów i psychiatrów.
Jednak, mimo to, coś można na ten temat powiedzieć ...
Większość chorób pochodzi z głowy 😟
Większość chorób pochodzi z głowy, to znaczy z niewłaściwego myślenia o sobie samym, o innych, o życiu, o świecie ... również o wykonywanej pracy.
Steve Cole oraz Barbara Fredrickson postanowili jednak sprawdzić, co dzieje się w organizmie pozytywnie motywowanego człowieka w długim okresie, czyli „szczęśliwego” człowieka. Najpierw przeprowadzili ankietę, w której pytali m.in. o to jak badany człowiek czuł się podczas minionego tygodnia, czy ma poczucie, że jego życie ma sens. Po pobraniu krwi od uczestników badania okazało się, że osoby charakteryzujące się tzw. eudajmonicznym poczuciem szczęścia (zadowoleniem z całokształtu swojej egzystencji, poczuciem sensu życia, wykonywania pracy, która jest przyjemnością) miały korzystny profil, jeśli chodzi o uaktywnione geny.
Osoby takie, a w szczególności osoby lgnące do innych, w mniejszym stopniu narażone są na rozwój chorób wywoływanych przewlekłym stanem zapalnym.
Chociaż długie życie nie oznacza szczęśliwego życia, jednak jest w potocznym myśleniu uznawane za jego synonim.
Czy zatem pozytywnie nastawieni ludzie żyją dłużej?
Jest to bardzo prawdopodobne. Ludzie empatyczni, ciepli, pozytywnie emocjonalni mają najwyższą ekspresję pozytywnych genów i jednocześnie najwyższy poziom endorfin. Do grup zawodowych, w których prowadzono systematyczne badania zaliczyć można ankieterów, handlowców spotykających się z dużą ilością klientów, taksówkarzy i osób świadczących usługi wymagające dużej komunikatywności.
Pozytywne interakcje z innymi ludźmi sprzyjają, jak się okazuje pozytywnej odpowiedzi naszego układu immunologicznego.
Co to ma do pracy i to zdalnej ?
Ano ma. Dobrze zorganizowana praca, również zdalna czy mobilna wpływa na samopoczucie pracowników. Im się oni lepiej czują tym chętniej wykonują swoją pracę, tym lepiej ta praca jest wykonywana. Osoby szczęśliwe 😊 są bardziej zaangażowane w to co robią. Tworzą pozytywne i trwalsze relacje z kontrahentami. A wiadomo biznes to relacje. Dodatkowo są zdrowsi 💚, więc korzystają z mniejszej liczby zwolnień lekarskich.